1399/05/09

نقش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در جریان سازی فرهنگی

تاسیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی یکی از دستاوردهای ارزشمند انقلاب شکوهمند اسلامی ایران است که با رهبری پیامبر گونه حضرت امام (ره) و حضور گسترده و فداکارانه مردم ایران اسلامی به پیروزی رسید و امروز هم با رهبری حکیمانه و مدبرانه و شجاعانه رهبر معظم انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای به حرکت احیا گرانه و بیدارکننده خودش ادامه می‏ دهد .از سوی هم برای حرکت و استمرار انقلاب اسلامی بدون تدبیر و تشکیل نهادها و سازمان‏ها و تشکیلاتی که بتواند رسالت آن را تبیین کند امکان‏پذیر نیست.

نقش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در جریان سازی فرهنگی

یکی از تشکیلات و نهاد نوپائی که به حق امتحان خود را در این عرصه پس داده و نمره ممتاز را در خصوص انجام رسالت و وظایف خود کسب نموده است شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در ایران بوده است .شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی بر اساس مصوبه مجلس محترم شورای اسلامی در فهرست نهادهای عمومی غیردولتی قرار گرفته و برابر بخشنامة ریاست محترم جمهوری اسلامی وقت (۱۳۶۹) مسئولیت برنامه ریزی، هماهنگی، سیاستگذاری، نظارت و اجرای مراسم رسمی و مناسبت‏های عمومی نظام جمهوری اسلامی ایران را عهده دار می باشد.

این مسئولیت و وظایف خطیر با توجه به اهداف تعیین شده برای شورا می تواند نقش موثر در جهت فرهنگ سازی مناسبت‏ها و جریانات انقلابی ایفا نماید . چرا که به مرور زمان سازمان‏های دولتی و نهادهای اجرائی به وظایف ذاتی و سازمانی خود پرداخته و از فضای این مناسبت‏ها و شعائر انقلاب فاصله بگیرند . از سوی دیگر تعدد دستگاه‏ها و مراکز تبلیغی و تنوع هر یک در مواجهه با مناسبت‏ها و رخدادهای انقلاب لزوم ایجاد هماهنگی و حفظ انسجام منطقی بین دستگاه‏ها را بیش از پیش بر همگان روش می ‏سازد از اینجاست که باید به نقش هماهنگ نمودن و انسجام بخشیدن شورا در سیاست‏گذاری ؛ برنامه ریزی و اجرائی کردن این امور و تعیین مسئولیت‏ها و وظایف هریک از سازمان‏های نقش آفرین اشاره کرد نقشی که شورا در تنویر افکار عمومی ، ترغیب ، بسیج و فراخوان عمومی مردم برای حضور در صحنه‏ های انقلاب ، هماهنگی برای انجام وظایف نهادها و دستگاه های عضو و برگزاری مراسم تجلیل و بزرگداشت مناسبت ها و رخدادها ایفا می کند از اتفاقات و حرکت‏های موثر وماندگاری است که از دوران تاسیس و فعالیت آن شاهد هستیم . در همی راستا رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت ا العظمی خامنه ای (مدظله العالی) در ملاقات مسئولان شورا با ایشان در دوازدهم دی ماه ۱۳۶۹ با تجلیل از خدمات و عملکرد شورا فرمودند: »البته اگر ما این شورای هماهنگی را نداشتیم بی شک ناسازگاری‏ها و اشکالات فراوانی را درایجاد، اداره و راه اندازی مراسم مختلف شاهد بودیم. به حمدا این شورا تشکیل شد وبه همین دلیل هم این شورا باید بماند«…


به هر حال شورا در طول سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون در جهت ایجاد همبستگی بین تشکل‏ها و جناح های مختلف سیاسی برای برگزاری مراسم و آیین‏ های بزرگداشت و ایجاد تمهیدات لازم به منظور حضور مستمر مردم در صحنه و پاسداری از دستاوردهای انقلاب و ارزش های آن و نیز اعلام مواضع نظام جمهوری اسلامی ایران نسبت به سیاست‏های استکبار جهانی و بالاخره تعظیم شعائرانقلاب، نقش برجسته ای را ایفا کرد‏است. این حرکت می تواند بعنوان یک امرنهادینه شده‏ ی فرهنگی در زندگی مردم باشد همانند جریان عاشورا که بصورت یک فرهنگ در زندگی مردم و جامعه اسلامی در آمده است. مردم در برگزاری مراسم عاشورا و یا برنامه های مذهبی دیگر که متعلق به فرهنگ دین و اهل بیت(ع) است منتظر اقدامات دولتی نیستند بصورت خود جوش و با همت و تلاش و اعتقادی که به این مناسبت‏ها دارند اقدام به برگزاری مراسم و برنامه‏ ها می نمایند .

تلاش شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی و نقش آن می‏ تواند در این نوع جریان ‏سازی بسیار موثر باشد .مناسبت‏ها و رخدادهای گوناگونی که در طول انقلاب اسلامی بعنوان نماد و آموزه های انقلابی تلقی می‏شود و درتحکیم وتثبیت و انتقال فرهنگ سیاسی ؛ اجتماعی و فرهنگی انقلاب تاثیر گذار باشندباید از نسلی به نسل دیگر به صورت خود جوش و نهادینه شده منتقل شوند که در اصطلاح جامعه شناسی به آن انتقال فرهنگی اطلاق می‏شود.


انتقال فرهنگی در مقابل انحراف فرهنگی است در فرهنگ سیاسی انقلاب اسلامی مثلاًروز سیزده آبان بعنوان نماد حرکت مبارزه با استکبار جهانی نام‏گذاری شده است این حرکت در طول دوران انقلاب اسلامی و سال‏های متمادی حرکتی انقلابی و روز نماداعتراض به جنایت‏ها و اقدامات ضد بشری استکبار جهانی به سر کردگی آمریکا در ایران بوده و خواهد بود و از عناصر اصلی فرهنگ انقلاب اسلامی است . این حرکت اگر بصورت برنامه‏ریزی شده و سازماندهی مورد توجه قرار نگیرد با توجه به مرور زمان و کاهش حساسیت‏های مقابله با استکبار جهانی و از سوی دیگر انحراف در کنش‏های اجتماعی و روآوری جامعه به عدم حسایت‏های مقابله با حرکت‏های ظلم ستیزانه جهانی دشت‏خوش فراموشی ویا کم توجهی قرار خواهد گرفت. چرا که در انحراف فرهنگی حوزه‏های مختلف جامعه؛ عناصری همانند فراوانی، اولویت، دوام و شدت تماس’ تاثیر گذار می‏باشد . فراوانی توجه به آموزهای ضد استکباری و ترویج و اهمیت دادن به آن و از سوی دیگر اولویت بخشیدن به حرکت‏های ضد استکباری از طریق برگزاری راهپیمائی و حضور دانش آموزان و دانشجویان و جوانان و اقشار مختلف مردم و تبیین این حرکت انقلابی برای نسل فعلی و آینده از سوی شخصیت‏ها و نهادها خصوصا تشریح علمی و انقلابی و استمرار آن در قالب آموزش‏های عمومی و درسی می تواند جریان مبارزه با استکبار جهانی را در اذهان و افکار مردم و اقشار مختلف مردم در راستای حفاظت و پاسداری از انقلاب اسلامی و لزوم مبارزه با استکبار جهانی بعنوان اصل خدشه ناپذیر انقلاب درجامعه نهادینه کرده و فرایند آن تثبیت گردد. در یکی از نشریات ضد انقلاب آمده است : « یکی از راه های مؤثر ضعیف کردن رژیم ، سست کردن اعتقاد کسانی است که هنوز تحت تأثیر تبلیغات قرار دارند … باید … تخم تردید را در دل‏های کسانی که هنوز باقیمانده اعتقادی دارند کاشت.»[ راهنمای پیکار ،ص۱۹)


خروج