1397/09/05

معرفی استان اردبیل

استان اردبيل در منطقه شمالغرب ايران واقع گرديده و با استانهاي آذربايجان شرقي ، زنجان و گيلان و كشور جمهوري آذربايجان همسايه بوده و داراي 10 شهرستان مي باشد. كه شش شهر آن در منطقه مرزي قرار گرفته و با کشور همسایه حدود 360 كيلومتر مرز مشترک دارند.

معرفی استان اردبیل

    این استان قهرمان پرور افتخار دارد موطن شاه اسماعیل صفوی مروج مذهب تشیع و موسس سلسله صفوی ، که وحدت کشورمان را موجب شد می باشد ،و مردان بزرگی چون علامه مقدس اردبیلی، افتخار فقاهت شیعه و نیز عارف جلیل القدر شیخ صفی الدین اردبیلی ، مي باشد.مردم این استان در طول ادوار گذشته همیشه مرزداران شایسته برای حفظ و صیانت از کشور عزیزمان و ارزشهای والای فرهنگی آن بوده اند و در این راه شهدای زیادی تقدیم نموده اند که نمونه آن مزار شهدای جنگ چالدران و سایر نبردهای سلاطین صفوی است که در قبرستان شهید گاه اردبیل آرمیده اند. نوادگان آن شهیدان پاکباز که در حساسترین ادوار تاریخ با نثار جان خود استقلال این مرز بوم را تضمین کرده اند، در عصر حاضر نيز در راه اعتلاي اهداف مقدس ايران اسلامي در تلاش هستند و اين استان، هنوز هم در دامن خود قهرمانان بزرگی می پرورد. که در میادین بین المللی پرچم پر افتخار ایران اسلامی را به اهتزاز در می آورند، که نمونه بارز آن، قویترین مرد جهان، پهلوان ملی ایران، حسین رضازاده  و علي دايي كاپيتان سابق تيم ملي فوتبال ، و پر افتخارترين فوتباليست ايران و در عرصه دين و فرهنگ نيز آيت الله مشكيني رئيس فقيد مجلس خبرگان رهبري و مرحوم آيت الله فقيد مروج نمايده رهبري در استان و نماينده مردم استان در مجلس خبرگان  بوده و آیت الله عمای نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل مي باشند.
     استان زيباي اردبيل با جاذبه هاي طبيعي و تاريخي منحصر بفرد يکي از مناطق جالب گردشگري در ايران مي باشد مهمترين ويژگي اين استان آب و هواي مطبوع و خنک اين منطقه در فصول بهار و تابستان مي باشد. استان اردبيل در شمالي ترين نقطه ايران قرار دارد. مساحت آن بالغ بر 17953 کيلومتر مربع که از شمال به جمهوري آذربايجان ، از شرق به استان گيلان ، از جنوب به استان زنجان و از غرب به استان آذربايجان شرقي محدود است.

جمعيت کل استان بر اساس سرشماري سال 1395  برابر یک میلیون و ۲71 هزار نفر مي باشد. مرکز این استان شهر اردبیل است و بر طبق آخرین تقسیمات کشوری، شامل ۱۰ شهرستان، ۲۵ بخش، ۲۱ شهر و ۶۶ دهستان می‌باشد. اين استان هم از لحاظ آثار و ابنيه تاريخي و هم از جهت تنوع طبيعي و مراکز گردشگري از مناطق بسيار غني ايران به شمار مي آيد. کوه سبلان عروس کوههاي ايران ، زيباترين جاده هاي خاورميانه ، جنگلها و ييلاقهايي با چشم انداز زيبا از جمله محسنات اين استان به شمار مي آيند.


خروج